Munkholmen til Holbæk Golfklub

5. august 2012

Det gode vejr skulle søndag udnyttes til en kajaktur i bunden af Isefjorden. Både DMI og vejret.tv2 lovede fint vejr fra morgenstunden inden regnvejr på mandag. Så Christian og jeg aftalte at stå tidligt op søndag og ro en tur. Så skuffelsen var stor, da det øs-regnede søndag morgen alt imens de to vejrudsigter viste solskin. KajakGal’s lille vejrudsigt på forsiden viste regn. Men den høster jo også data fra en amerikansk metrologtjeneste. Selv den norske yr.no kunne vise det korrekte vejr. Skam jer, DMI og vejret.tv2.

Nå, men så ventede vi på bedre vejr, og ved halvelleve-tiden var vi i vandet ved Munkholmbroen. I pænt solskin. Vi roede straks over til dæmningen på den anden side af broen. Her er der menlig et gennemløb, som vi ville forsøge at ro igennem og ind i Tempelkrogen. Den det lod sig ikke gøre. Der var ikke vand nok og inde i gennemføringen var der tang og sand, der spærrede. Ærgerligt. Vi må håbe på, at en efterårsstorm kan rense gennemgangen lidt.

Dagens mål var Holbæk Golfklub ved hul 11. Her har jeg været en gang før med Kajakhornsherred og det var et passende dagsmål med et ophold på Søminestationen ved Bredetved. Så kunne Christian se torpedoen og hornminen, der er opstillet ved det gamle værksted.

Vinden var i ryggen og indledningsvist 3-4 m/s ved Munkholmbroen. Men efter første pynt var rundet ved Bredetved Skydebane, var vinden kraftigere. Op mod 8 m/s vil jeg tro. Men stadig i ryggen. Det gav mulighed for lidt surf forbi skydebanen, hvor der ikke var skydning igang i dag. Ved Søminestationen gik vi i land, men området var aflåst, så vi kunne kun se torpedoen på afstand. Så pausen blev kort. Til gengæld var det yderligere blæst op, så der nu var lidt skumtoppe på nogle af bølgerne. Spændende!

Ved golfbanen gik vi i land for at spise vores medbragte mad. Der var en del tang på stranden, som var noget ulækker at rode rundt i. Det lugtede heller ikke var frisk, men vi skulle jo heller ikke sidde i tangen, men lidt oppe på græsset.

Efter en god pause, brød vi op og begynde roturen tilbage. Christian var frisk til at ro hele vejen tilbage i et stræk. Vi roede et pænt stykke ud fra kysten for ikke at ro i tang og sten. Og herude var vinden jævn til frisk i stødene. Det gav fine bølger, men selvfølgelig ind fra stævnen, så der var ikke mulighed for at surfe, men hygge sig med roning og oversprøjtning. Ganske sjovt – og Christian var et stort smil. Men hans kajak er jo også næsten en færge, så han var helt tryk ved bølgerne.

Tilbage ved udgangspunktet kunne vi høre, at der var torden over Holbæk. Vi så et par kajakroere, der stod ud fra Munkholm i ens påklædning og kajakker. Så jeg holdt lidt øje med dem, da vi selv var kommet i land. De roede nemlig i retning af Holbæk og dermed tordenvejret. Ikke noget jeg selv ville gøre. Men de gik i land ved ishuset på Holbæksiden, så de testede nok bare lige et par nyindkøbte kajakker med en istur.

Vi nød da også selv lige en is som belønning – En Sonny Top Hat med is, softice, flødebolle, syltetøj og flødeskum. Christian havde jo sat flere personlige rekorder: Længste tur, kraftigste vind og største bølger. Det må man jo belønne.

Rute: Munkholm til Kirsebærholmen
Isætning: 55°40’24.56″N, 11°48’48.83″Ø 
Optagning: —“—-
Distance roet: 15,92 km
Vejr: 19 grader. Vind 8 m/s fra SØ. Klart vejr og solskin.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.